x
Promosyon | Promosyon Ürünleri
Promosyon nedir?
Promosyon'a Tanıtım maksatlı hediye denebilir. Bu hediyelerle birlikte insanları mutlu ederek, hediye üzerinde bulunan marka ve logo'nuzun tanınmasını sağlayabilirsiniz.
Bazı hediyelerde ise adres ve telefon numsralarınızı yazdırarak bu kitlenin ihtiyaç halinde sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Promosyon niçin yapılır ?
Promosyon ile yapılan tanıtımlar daha etkili olmaktadır çünkü promosyon ürünleri ile insanlara hediye verirken verdiğiniz hediyenin kalitesi ve kullanışlılığı ölçüsünde firmanızın ve kurumunuzun tanımını daha uzun süreli ve etkili yapabilirsiniz.
Televizyon, radyo ve internet reklamları ile iyi bir bütçe harcanarak yapılan tanıtımlar mutlaka çok etkili olmaktadır fakat düşük bütçe ile yapılan promosyonel tanıtım sizlere daha fazla bilinirlik sağlayacaktır.

Promosyon ürünleri nelerdir?
Promosyon ürünleri eskiden kalem, ajanda ve takvim gibi çok bilinen ürünlerden oluşmaktaydı fakat zamanla bu ürünle çeşitlendi ve promosyon ürünü olarak yüzlerce ürün şu an piyasada beğeninize sunulmaktadır.
Promosyon ürünü olarak başlıca kalem, ajanda, plaket, kupa, termos, usb, powerbank, takvim, çanta, saat, kartvizitli, anahtarlık, çakı, pense, fener gibi uzayıp giden ürünler bulunmaktadır
Promosyon ürünleri bu yüzden seçerken zorlanacağınız ürünlerle doludur.

Ençok tercih edilen promosyon ürünleri nelerdir?
En çok tercih edilen promosyon ürünü olarak sizlere başlıca klasik olarak, kalem, ajanda, organizer, çanta, saat, plaket, kartvizitlik, anahtarlık ve kupa gibi ürünleri öneririz.

Bu ürünler maliyet açısından daha çok kişiye hediye vererek daha iyi bir tanıtım yapmanızı sağlar. Özellikle kalem ile bir anda binlerce kişinin elinde size ait logo ve markanızın basılı olduğu kalemler görmek sizler mutlu edecektir.
Kalem örneğinde anlattığmız gibi bir anda onbinlerce kişinin size ait kalemleri kullanması ile yapılacak tanıtım en ucuz tanıtım yöntemlerinden biri olan internetten çok daha tesirlidir çünkü kalem belki tek bir kişi tarafından yüzlerce defa kullanılacaktır.
İnternette ise her tıklama için para ödemekteyiz.

Promosyon ürünü seçerken nelere dikkat edilmeli?
Promosyon ürünleri ile yapılacak tanıtım düşük bütçeli firmalar için en etkili yöntemdir. Yapılan en büyü yanlış ise şudur. En ucuz promosyon ürünü kalemi örnek vermek gerekirse, firmalar bir siparişte 50.000 adet sipariş vermektedirler.
Bu elli bin promosyon kalem iyi kalite ve üzerindeki baskı iyiyse, çok etkili bir reklam yapabilirsiniz. Diğer önemli olan ise kalemin modeli, türü ve yazış güzelliğidir. Bu saydıklarımız da istenilen ölçüde bir kalem seçtiyseniz doğru bir promosyon yapmış olacak ve bu promosyon ürününü dağıttıktan sonra güzel geri dönüşler alacaksınız.
Genelde kalem alırken maliyeti ne kadar düşürürsek o kadar çok kalem yaptırabilir ve promosyon kalem dağıtırız diye düşünülmektedir. Bu durumda kalemin kalitesi en düşük kalitede olmakta ve kalem 5 -10 kullanımdan sonra çöpe atılmaktadır. Diğer problem kalemin üzerindeki baskı kötü olmakta ve kısa zamanda baskı kalem üzerinden çıkmaktadır.
Son hata ise ucuza alınan kalem model olarak ve yazma güzelliği olarak insanlar tarafından sevilmemekte ve kullanılmamaktadır.
En ucuz promosyon ürünü olarak kalemde verdiğimi bu örneği diğer promosyon ürünleri içinde düşünebilirsiniz.

Promosyon ne zaman yapılmalı?
Eskilerde daha çok ajanda, kalem ve takvimle yapılan promosyon ürünleri için doğru zaman yılbaşı öncesiydi. Yılbaşından önce promosyonlar hazır olur ve aralık ayında dağıtılmaya başlanırdı.
Günümüzde ise yılbaşı halen bir promosyon zamanı olsada, promosyon zamanı olarak, bayramlar, resmi tatiller, dini geceleri özel günler ve önemli olaylar, seçimler öncesi gibi zamanlarda promosyon yapılmaktadır. Bunun sebebi promosyon ürünlerinin daha çeşitli olması ve alım gücünün artmasıdır.

Hangi Durumlarda promosyon yapmalıyız?
Promosyonun az önce anlatıldığı gibi artık bir zamanı yok, firma ve kurumlar tanıtım amaçlı promosyon yapabilirler. Bunun için firma ve kurumların reklam yapmaları gerektiği zamanlar olur bu zamanlarda promosyon ile tanıtım yapabilirler.

Promosyonel tanıtım mı? Medya reklamlarıyla tanımı mı daha etkilidir?.
Promosyon ile ve medya kanallarıyla tanıtım yapmak isteyen firma ve kurumlar aynı anda her ikisi ile de tanıtım yapabilir. Bizim özellikle söylemek istediğimiz şey şudur.
Medya ile yapılan tanıtım gerçekten çok etkilidir fakat bu etkiyi görene kadar ciddi bir bütçe harcamak şarttır. Promosyon ürünleri ile yapılan tanıtımlar daha düşük bütçelidir. Promosyon ile insanlara kullanabileceği ürünleri hediye etmektesiniz.
Her insan hediye almaktan mutlu olur. Hediye kaliteli ve kullanışlı ise bu hediyeyi devamlı kullanır. Bu sebeple birekz reklam ile yapılan tanıtımdan daha tesirli olmaktadır.
Örneğin Marka ve logonuzun basılı olduğu bir duvar saatinin, hastahane, banka gibi binalarda asılı olması promosyon ürünü ile yapılan tanıtımın etkisine iyi bir örnek olacaktır.

Promosyon hediye vererek çevrenize, bölgenize ve hedef kitlenize rahatlıkla ulaşabilir ve gönüllerde yer edinebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.